+370 445 78 984
J. K. Chodkevičiaus g. 1B, LT–97130 Kretinga
I–V 9.00–18.00, VI 10.00–15.00 VII Nedirba
Paskutinė mėnesio darbo diena – švaros diena (skaitytojai neaptarnaujami). Prieššventinę dieną dirba 1 val. trumpiau
EN
Renginių kalendorius liepos 2024
Pr An Tr Kt Pn Št Sk
0102030405
06
07
0809101112
13
14
1516171819
20
21
2223242526
27
28
2930
31
Visi renginiai

Kretingoje – naujausių Edžio Jurčio fotografijų paroda

Sukurta 2022-12-05

Atnaujinta 2022-12-07

Vieta Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka

Autorius DANGUOLĖ RUŠKIENĖ

2022 m. gruodžio 14 d. 17 val.  bibliotekoje atidaroma lietuvių fotomenininko Edžio Jurčio (JAV) personalinė paroda „Būties nerimas“. Joje – prieš du metus pradėtas kurti autoriaus ciklas „Mirties ir gyvasties jėga“. Kuratorė – Danguolė Ruškienė. Renginio metu bus pristatytas ir naujausias E. Jurčio fotografijų albumas „Būti šalia / Being Near“. Tai – pirmasis retrospektyviai šio autoriaus fotografiją pristatantis leidinys, kuriame publikuojami jo darbai nuo kūrybos pradžios (1973 m.) iki šių dienų, pateikiama plati E. Jurčio kūrybinė biografija. Renginyje dalyvauja menotyrininkė D. Ruškienė. Kretingoje paroda veiks iki gruodžio 30 d. Projektą vykdo Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka, finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos miesto savivaldybė.

Edžio Jurčio kūryba gerai žinoma Lietuvoje

Edis Jurčys. Asmeninio albumo nuotr., 2017 m.

Edis Jurčys. Asmeninio albumo nuotr., 2017 m.

Klaipėdoje gimusio ir iki 1981 m. gyvenusio Edžio Jurčio kūryba Lietuvoje palyginti gerai žinoma. Nors menininkas jau daugiau nei tris dešimtmečius gyvena JAV, naujausius savo kūrinius pirmiausia stengiasi pristatyti gimtojoje šalyje, į kurią sugrįžta beveik kasmet. 2020 m. pabaigoje Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešajai bibliotekai jis neatlygintinai perdavė dalį savo fotografijų archyvo. Tai – didžiausia šio autoriaus fotoarchyvo dalis, saugoma Lietuvoje. Daugiau nei metus laiko su šia biblioteka trukusio bendradarbiavimo rezultatas – ne tik keliaujanti po Lietuvą naujausių autoriaus kūrinių paroda, bet ir retrospektyvinis E. Jurčio fotografijų albumas „Būti šalia / Being Near“ (sudarytojai: E. Jurčys ir D. Ruškienė, leidėjas – Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka), išleistas praeitais metais.

Paroda „Būties nerimas“

Paroda „Būties nerimas“ – reakcija į šiandieninį pasaulį, jau antri metai kaustomą pandemijos, jį ištikusias katastrofas ir visuomeninius konfliktus. Ji jau buvo surengta Klaipėdoje, Vilniuje, Šiauliuose, Plungėje, Telšiuose ir kituose šalies miestuose. Kretingoje pristatomas fotografijų ciklas „Mirties ir gyvasties jėga“ (2021–) – apie grėsmes, kylančias iš žmogaus abejingumo. Autorius gilinasi į klimato kaitos problemą, lemiančią itin ryškius atskirų regionų klimato pokyčius ir tai sąlygojančius neigiamus padarinius. Jo fotografijoje – Kalifornijos gaisrai, niokojantys ištisus kaimus ir miestelius, griaunantys gyvenimus ir žudantys žmones. Pasak E. Jurčio, dabartinėje jo fotografijoje – ne lokalios kaip anksčiau, bet jau globalinės temos, savotiški vizualūs dienoraščiai, rašomi fotografija. Jie svarbūs šiandiena, nes veikia kaip perspėjimas ir signalizuoja grėsmę. Taip pat bus reikšmingi ir ateityje – nužymės buvusio gyvenimo pėdsaką ir paliks tai istorijai. Autorius teigia, kad būtina kalbėti apie tai garsiai, parodyti, kad klimato kaita – didžiulio masto problema ir visi esame atsakingi už tai. Ir nors šiose E. Jurčio fotografijose tiesiogiai žmogaus nematome, jo buvimas jaučiamas nuolat. Visa tai, kas yra fotografijos lakštuose nulemta žmogaus veiklos. Čia – jo sprendimų pasekmės, iš to kylančios katastrofos ir tragedijos, vėliau – pastangos prikelti gyvenimą, kuomet toje pačioje vietoje iš naujo statomi namai ir kuriami gyvenimai. E. Jurčys ir ateityje planuoja dirbti prie klimato kaitos temos, lankytis tose pačiose vietose, kur sudegė kaimai, bet jau pradėjo grįžti žmonės. „Noriu matyti tai, atrasti grožį, stebėti kaip pelenus keičia atsitiesiantis gyvenimas“, – teigia autorius. Ir nors E. Jurčio fotografijose tvyro nerimas, jis nereiškia pabaigos. Šalia juodos visada galima aptikti baltą. Tarp nuodėgulių vėl gali sužaliuoti žolė, augti medžiai, dygti namai. Autorius parodo, kad net ir ten, kur, atrodo, viskas baigiasi, įmanoma pradžia. Svarbu tik tuo tikėti.

Edis Jurčys – fotografas ir videografas

E. Jurčys gimė 1957 m. Klaipėdoje. Fotografuoti pradėjo dar mokykloje. Maždaug tuo pat metu prasidėjo jo pažintis ir su kinu. Po mokyklos baigimo pradėjo bendradarbiauti su LTSR fotografijos meno draugija (nuo 1989 m. – Lietuvos fotomenininkų sąjunga). Tai lėmė, kad jo fotografinė veikla dar labiau suaktyvėjo. Tačiau, netrukus išvyko dirbti į Maskvą, o nuo 1989 m. emigravo į JAV. Šiuo metu gyvena ir kuria Portlande. Yra laisvai samdomas fotografas ir videografas, vykdantis redakcijų užsakymus, dizaino projektus ir kuriantis dokumentinius filmus. E. Jurčys sukūrė per 20 fotografijos ciklų itin aktualiomis socialinėmis temomis, surengė per 30 personalinių parodų (Portlande, Sietle, Lietuvoje, Austrijoje, Belgijoje, Vengrijoje, Japonijoje, Naujojoje Zelandijoje ir kitur), dalyvauja grupinėse parodose, yra pelnęs reikšmingų apdovanojimų ir įvertinimų.

Pasak parodos kuratorės D. Ruškienės, E. Jurčio kūryba svarbi ne tik Klaipėdos, bet ir visos Lietuvos fotografijos istorijai. Jo kūrybinis braižas, pradėjęs formuotis sovietmečiu, ryškiausias transformacijas patyrė Nepriklausomybės atkūrimo laikais ir išvykus jam gyventi į užsienį. Tai lėmė, kad E. Jurčio fotografija Klaipėdos kontekste yra unikali, išsiskirianti ir visos Lietuvos fotografijoje. Joje atpažįstamos pasaulinės fotografijos tendencijos, bet kartu ši fotografija išsaugo ir Lietuvos meninės fotografijos tradicijas. E. Jurčys pelnytai laikomas vienu ryškiausių humanistinės fotografijos atstovų Lietuvos fotografijoje.

Paroda bibliotekoje veiks iki 2022 m. gruodžio 30 d.

Daugiau informacijos:
Danguolė Ruškienė, el. p. [email protected], +370 650 37370

Nuotraukos: Edis Jurčys. Iš ciklo „Mirties ir gyvasties jėga“, 2021–.

  • Savivaldybės biudžetinė įstaiga
  • Kodas 190287259
  • Duomenys kaupiami ir saugomi
  • Juridinių asmenų registre

The form you have selected does not exist.

Dažniausiai užduodami klausimai