+370 445 78 984
J. K. Chodkevičiaus g. 1B, LT–97130 Kretinga
I–V 9.00–18.00, VI 10.00–15.00 VII Nedirba
Paskutinė mėnesio darbo diena – kompetencijų tobulinimo (skaitytojai neaptarnaujami). Prieššventinę dieną dirba 1 val. trumpiau
EN

Kretingos biblioteka įsitraukia į tarptautinį projektą „D-EFFECT“ – jaunimui, kuris nori ir gali veikti

Sukurta 2025-07-10

Atnaujinta 2025-07-15

Vieta Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka

Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka nuo 2025 m. liepos 1 d. tapo tarptautinio projekto „D-EFFECT“ („Demokratijos pamokos pilietinei visuomenei, jaunimo balsas Europos politikos formavime“) partnere. Šis „Interreg South Baltic 2021–2027“ programos projektas vienija 12 organizacijų iš Lietuvos, Lenkijos, Vokietijos, Švedijos ir Danijos. Projektas siekia skatinti jaunimo įsitraukimą į demokratinius procesus, plėtoti pilietinį aktyvumą bei kurti naują vietinių demokratinių festivalių modelį Pietų Baltijos regione. Nors projektas oficialiai pradėtas dar 2024 m. liepos 1 d., biblioteka į jį įsitraukia kaip aktyvus dalyvis, perimdama vaidmenį iš ankstesnio partnerio. Viso projekto trukmė – 2024-07-01 – 2027-06-30.

Projekto tikslas – tvariai stiprinti socialines organizacijas ir jų gebėjimą bendradarbiauti su vietos viešąja valdžia Pietų Baltijos šalyse, ypač tose, kurios veikia mažuose miesteliuose. Veiklos kulminacija bus vietos demokratijos festivalių organizavimas ir bendra konsorciumo veikla, siekiant sukurti gaires ir strategijas, skirtas Vietos demokratinio aljanso įgyvendinimui ir atkartojimui kituose Baltijos jūros ir Europos regionuose.

Rezultatai:

  • tarptautiniai jaunimo festivaliai savivaldybėse, organizuojami jaunimo kartu su vietos valdžios institucijomis;
  • tarptautiniai mainai (išvykos į užsienį);
  • jaunimo švietimas: kursai, mokymai ir dirbtuvės;
  • susitikimai su jaunimu iš kitų šalių.

Projektą vainikuos kasmetinių vietos demokratijos festivalių organizavimas tarptautiniu (tarpvalstybiniu) mastu, kuriuos rengs pats jaunimas.

Kretingos biblioteka, kaip potenciali partnerė, atitiko projekto komandos keliamus lūkesčius bei sąlygas.  Įstaiga daugiau nei dešimtmetį kryptingai dirba su jaunimu, nuo 2009 m. joje veikia edukacinė erdvė „Savas kampas“, įgyvendinamos kūrybinės, saviugdos ir pilietiškumą skatinančios veiklos. Biblioteka yra akredituota Jaunimo savanoriškos tarnybos organizacija, Eurodesk atstovybė bei aktyvi nacionalinės jaunimo politikos įgyvendintoja.

Projekto tiksluose ypatingai akcentuojamas vietinis, regioninis ir tarptautinis bendradarbiavimas, stiprinant ryšius ir dalijantis gerąja patirtimi. Projekto „D-EFFECT“ metu biblioteka įsipareigoja organizuoti „Apvalaus stalo“ diskusijas tarp jaunimo, vietos valdžios, NVO ir kitų su jaunimu dirbančių organizacijų atstovų.

Dalyvaudami „D-EFFECT“ projekte, jaunuoliai ne tik stebės, bet ir patys kurs pokyčius, prisidės prie demokratinių vertybių ugdymo – organizuos vietinio lygmens Jaunimo demokratijos festivalius. Į šio projekto veiklas įsitraukęs jaunimas įgis galimybę ne tik pažinti, bet ir įsigilinti, kaip veikia savivalda, nacionalinė politika, kaip priimami sprendimai, turintys įtakos jų kasdienybei. Planuojami susitikimai su žinomais politikos ekspertais ir praktikais, leis dalyviams drąsiai klausti, diskutuoti ir kurti atsakingą, aktyvų požiūrį į visuomeninį gyvenimą.

Projekto partnerystė atvers duris į tarptautinius demokratijos festivalius ir konkursus. Jau rugsėjo mėnesį pirmieji Kretingos jaunimo atstovai vyks į renginį Odsherred savivaldybėje (Danijoje), kur dalyvaus projekto partnerių susitikime bei demokratijos festivalyje.

Artimiausiu metu bus paskelbtos tarptautinio kūrybinio konkurso „Camera! Action! Democracy!“ sąlygos. Jaunimas kurs trumpus vaizdo įrašus ar animacijas pilietiškumo, demokratijos temomis, o atrinkti konkurso laimėtojai gruodžio 2–4 dienomis vyks į pažintinį vizitą Europos Parlamente, Briuselyje (Belgija).

Dalyvavimas projekte „D-EFFECT“ leis Kretingos bibliotekai dar plačiau atverti duris jaunimui, įtraukti juos į sprendimų priėmimą ir kurti bendruomenę, kurioje kiekvieno balsas yra svarbus ir girdimas.


Pagrindinė projekto informacija

Projekto pavadinimas: D-EFFECT – Civil society democracy lessons, bringing a youth perspective in the EU policymaking at all levels in line with Youth Strategy 2022–2027

Projekto numeris: STHB.04.01-IP.01-0005/23

Projekto trukmė: 2024 m. liepa – 2027 m. birželis

Bendra projekto vertė: 2 265 731,10 €

ES finansavimas: 1 813 584,88 €

Finansavimo programa: Projektas bendrai finansuojamas pagal „Interreg South Baltic Programme 2021–2027“ iš Europos regioninės plėtros fondo.

Projekto tikslas

Pagrindinis projekto tikslas – sudaryti sąlygas aktyviam tarpsektoriniam ir tarpvalstybiniam bendradarbiavimui tarp su jaunimu dirbančių organizacijų, organizuojant mažos apimties demokratijos festivalius ir bendras veiklas, stiprinančias Europos Sąjungos vertybes bei jaunimo įsitraukimą į demokratinius procesus.

Projektas orientuotas į jaunimo perspektyvos įtraukimą į ES politikos formavimą įvairiais lygmenimis, vadovaujantis ES Jaunimo strategija 2022–2027.

Pagrindinės projekto veiklos

  • Analizių atlikimas ir žinių bei kompetencijų spragų identifikavimas jaunimo, ES ir demokratinių vertybių srityse.
  • Gerosios patirties ir žinių mainai tarp partnerių.
  • Demokratijos festivalių rengimas ir įgyvendinimas.
  • Jaunimo festivalių idėjos sklaida ir viešinimas.

Projekto partneriai:

LP – Association of Polish Communes Euroregion Baltic (projekto vadovaujantis partneris)

PP1 – Center of European Meetings „Światowid“ in Elbląg

PP2 – Media Design Association

PP3 – Olsztynek Commune

PP4 – Cultural Administration, Hässleholm Municipality

PP5 – Municipality of Västervik

PP6 – Hochschule Wismar, University of Applied Sciences: Technology, Business and Design

PP7 – Scout Association MV

PP8 – Klaipėda University

PP9 – Kretinga District Municipality M. Valančius Public Library

PP10 – Guldborgsund Kommune

PP11 – Odsherred Municipality

The project is co-financed from the Interreg South Baltic Programme 2021-2027 through the European Regional Development Fund.


logo Deffect 

D-EFFECT

  • Savivaldybės biudžetinė įstaiga
  • Kodas 190287259
  • Duomenys kaupiami ir saugomi
  • Juridinių asmenų registre
Dažniausiai užduodami klausimai