+370 445 78 984
J. K. Chodkevičiaus g. 1B, LT–97130 Kretinga
I–V 9.00–18.00, VI 10.00–15.00 VII Nedirba
Paskutinė mėnesio darbo diena – švaros diena (skaitytojai neaptarnaujami). Prieššventinę dieną dirba 1 val. trumpiau
EN
Renginių kalendorius gegužės 2024
Pr An Tr Kt Pn Št Sk
01
0203
04
05
06
0708091011
12
1314151617
18
19
2021222324
25
26
27282930
31
Visi renginiai

Kretingos bibliotekininkai dalyvavo tarptautinėje konferencijoje

Sukurta 2018-05-03

Atnaujinta 2018-10-16

Straipsnio autorius ASTA KUKTOROVIENĖ

2018 m. balandžio 26 dieną, vykstant Nacionalinei bibliotekų savaitei, keturi Lietuvos bibliotekininkų draugijos (LBD) Kretingos skyriaus atstovai dalyvavo metinėje LBD konferencijoje „Kartu mes kuriame ateitį“, vykusioje Lietuvos Respublikos Seime. Konferencijos metu aptarti ne tik Lietuvos bibliotekininkų draugijos veiklos klausimai, apdovanoti geriausi 2017-ųjų bibliotekininkai, priimta rezoliucija, bet ir išklausyta daug pranešimų apie globalinius procesus, keičiančius nusistovėjusius bibliotekų veiklos principus ir keliančius naujus profesinius iššūkius.

Konferencijoje didelis dėmesys skirtas Lietuvos ir pasaulio bibliotekų dinamiškumo tendencijai, sparčiai tobulėjančioms informacinėms technologijoms, naujų socialinių ir ekonominių reiškinių atsiradimui, demografinių pokyčių svarbai, bendruomeniškumo, įtraukties, patirties kaupimo, naujų paslaugų kūrimo klausimams.

LBD pirmininkė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos (LNB) Informacijos išteklių departamento direktorė Jolita Steponaitienė pasveikino visus, švenčiančius Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę. Bibliotekininkus sveikino, padėkos raštus ir apdovanojimus teikė Seimo Pirmininko pavaduotojas Arvydas Nekrošius, LRS Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis, LR Kultūros ministerijos Kultūrinės atminties ir paveldo politikos skyriaus vyresnioji patarėja Rūta Pileckaitė, LRS Švietimo ir mokslo komiteto atstovai Kęstutis Kaminskas ir Eugenijus Jovaiša.

Pirmąjį pranešimą „IFLA iniciatyvos stiprinant bibliotekų sritį“ skaitė Tarptautinės bibliotekų ir bibliotekinių organizacijų federacijos (IFLA) atstovė Kristine Paberza. Ji pristatė tarptautinę kampaniją „Global Vision“, skatinančią visų pasaulio valstybių bibliotekų specialistus kartu su bendruomenėmis diskutuoti apie dabarties ir ateities siekius ir kurti idėjų sandėlį bei atverti jį naudojimuisi, nušvietė Latvijos bibliotekų veiklą ir jos gaires, pristatė pasaulio bibliotekų žemėlapį „Library Map of the Word“.

Pranešime „Kodėl būtina neatsilikti nuo kintančių technologijų?“ Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto prof. dr. Rimvydas Laužikas nagrinėjo itin aktualius technologijų ir visuomenės sąveikos, technologijų baimės ir jų sudievinimo klausimus. Konstatavo, kad šių dienų realija yra skaitmeninė kultūra ir kad „tikrovė ir virtuali tikrovė yra viena tikrovė“. Naujos technologijos atveria naujas galimybes ir bibliotekoms, kaip informacijos ir žinių institucijoms.

LNB generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas kalbėjo apie bibliotekų vaidmenį užtikrinant visiems vienodą laisvąją informacijos ir žinių prieigą. Pranešėjas pabrėžė, jog Lietuvos valstybei yra svarbus mokslo, kultūros, ekonomikos ir švietimo vystymasis, o bibliotekų profesionalumas, bendradarbiavimas, atsakingumas ir kūrybiškumas tiesiogiai sąveikauja su šiomis sritimis.

Estijos ir Latvijos bibliotekų veiklos tendencijomis, iškylančiais iššūkiais, gerąja patirtimi, bendradarbiavimo džiaugsmais dalinosi šių šalių bibliotekininkų draugijų atstovai – Krista Visas ir Ilona Skorodihina.

Konferencijoje aptartas ir bibliotekų vaidmuo gerinant prieigą prie pasaulinio kultūros paveldo. Europeana.eu – centras, kur kaupiamos kultūros paveldo objektų – meno darbų, istorinių įrankių, knygų, vaizdo ir garso įrašų ir kt. iš visos Europos – kopijos. Pranešime Europeanos atstovė Marjolein de Vos dalinosi gerąja patirtimi, kaip kaupiama ši didžiulė kolekcija, kaip įtraukiami dalyviai objektams pateikti. Akcentavo, jog bibliotekų bendradarbiavimas yra svarus pamatas kuriant šią skaitmeninę kultūros paveldo platformą.

Mykolas Lepeška, Diasporos profesionalų tinklo „GLL/Globasl Lithuaniains Leaders“ steigėjas ir valdybos narys, kalbėjo apie lyderystę ir bibliotekų atstovavimą. Motyvaciniame pranešime lektorius kvietė bibliotekas ieškoti bendrų interesų turinčių institucijų, pavienių asmenų, jungtis ir dirbti kartu, ir pabrėžė, kad interesas – pagrindinis veiklos variklis. Taip bibliotekos gali įtraukti žmones į bendrų paslaugų kūrimą, tapti patirties kaupyklomis, bandymų ir patirties poligonu.

Bendradarbiavimo bibliotekose projektus, skatinančius įvairių socialinių sluoksnių integraciją ir mokymąsi visą gyvenimą, pristatė LNB atstovė Alma Masevičienė. Dviem ERASMUS+ finansuotos programos LNB vykdomais projektais – „Inovatoriai ir ugdytojai bibliotekose“ bei „Tarpkultūrinis ir informacinis migrantų švietimas – personalo kompetencijų ugdymas“ –siekiama kryptingai tarnauti savo bendruomenei, suprasti jos poreikius ir kurti paveikias paslaugas.

Knygos „Neregėta Lietuva“ autorius Marius Jovaiša dalyviams pateikė kultūrinę dovaną, kaip pats pavadino, – „kultūrinį šokoladuką“. Dalindamasis įspūdžiais iš kelionių, filmavimų, dalyvavimo įvairiuose projektuose, pristatydamas savo darbo priemones bei įrangą, fotografavimo procesą, pristatė ir naują projektą – jau pakeliui į leidyklą esantį albumą „Neregėta Lietuva. XXI amžius“. Užbūrė įdomus optimistinis ir vaizdus pasakojimas apie knygos sudėtines dalis, kuriose be gamtos vaizdavimo bus kultūros paveldo, mokslinių darbų – ateities technologijų – nuotraukų. Pranešimą sušildė ir LBD pirmininkės anksčiau paskelbta naujiena: kiekvienai, ir pačiai mažiausiai, bibliotekai dovanojama M. Jovaišos knyga „Neregėta Lietuva“ .

LBD tarptautinės konferencijos priimta baigiamoji rezoliucija apibendrina visų metų veiklą ir nušviečia tolimesnius bibliotekų veiklos siekius. Valdžios institucijos kviečiamos atkreipti dėmesį į Vyriausybės programas ir strateginius kultūros vaidmens valstybės politikoje dokumentus, reiškiamas susirūpinimas dėl šiandieninės bibliotekų padėties, siekiama atkreipti valdžios ir visuomenės dėmesį į problemas, iškylančias kuriant darnią infrastruktūros pažangą ir bibliotekų potencialą. „Lietuvos bibliotekų veikla aprėpia informacijos, kultūros sklaidos, edukacijos, inovacijų populiarinimo ir bendruomenės centro funkcijas, prieinamas visiems be išimties visuomenės nariams. Per metus jose apsilanko daugiau kaip 25 mln. lankytojų. Bibliotekos – tai įstaigos, kurios šiandieną teikia kultūrinius, socialinius, mokymosi, informacinius poreikius atitinkančias paslaugas, skatinančias kūrybingumą, socialinį ir ekonominį veiklumą bei motyvaciją dalyvauti mokymosi visą gyvenimą procese.

Bendruomenė vieningai taria: „Kartu mes kuriame ateitį“.

  • Savivaldybės biudžetinė įstaiga
  • Kodas 190287259
  • Duomenys kaupiami ir saugomi
  • Juridinių asmenų registre

The form you have selected does not exist.

Dažniausiai užduodami klausimai