+370 445 78 984
J. K. Chodkevičiaus g. 1B, LT–97130 Kretinga
I–V 9.00–18.00, VI 10.00–15.00 VII Nedirba
Paskutinė mėnesio darbo diena – švaros diena (skaitytojai neaptarnaujami). Prieššventinę dieną dirba 1 val. trumpiau
EN
Renginių kalendorius birželio 2024
Pr An Tr Kt Pn Št Sk
01
02
03040506070809
1011121314
15
16
1718192021
22
23
24
252627
28
29
30
Visi renginiai

Svarbiausias šiuolaikinio žmogaus įgūdis – medijų ir informacinis raštingumas

Sukurta 2023-10-04

Atnaujinta 2023-10-05

Vieta Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka

Ar knieti spausti nuorodą, viliojančią laimėti milijoną? Ar mokate tikrinti faktus ir šaltinius? Ar žinote, kaip išvengti trolių fabriko taikiklio? Tokių žinių savo lankytojams gali suteikti Lietuvos bibliotekos, tampančios medijų ir informacinio raštingumo kompetencijų (MIRKT) centrais. Spalio 24–31 dienomis, kai visame pasaulyje minima Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo savaitė, Lietuvos bibliotekos kviečia visuomenę į gausius renginius įvairiomis medijų raštingumo temomis. Vyks nemokamos paskaitos, susitikimai, mokymai, žaidimai.

„Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo savaitė yra puiki proga pakviesti ir sutelkti žmones kalbėti, diskutuoti ir dalintis savo patirtimi medijų ir informacinio raštingumo klausimais. Sklindant gandams ir iškreipiant faktus, riba tarp tiesos ir melo tampa sunkiai pastebima,“ sako UNESCO generalinė direktorė Audrey Azoulay. Pasak jos, „tai griauna mūsų visuomenės ir demokratijos pagrindus ir net kelia pavojų gyvybėms, kadangi platinama netikra informacija apie vaistus, skiepus, kurstoma neapykanta, skatinamas rasizmas. Tokiame informacijos sraute reikia daugiau atskaitos taškų ir racionalesnio mąstymo. Štai kodėl medijų ir informacinis raštingumas yra pagrindinis XXI amžiaus piliečių įgūdis“.

Susitikimai, žinios, žygiai – aktyviai ir smagiai

„Pasiruošimas Pasaulinei medijų ir informacinio raštingumo savaitei truko beveik metus, tad renginių įvairovė ir gausa išties įspūdinga, juos ypač praturtina susibūrusi stiprių partnerių komanda. Mes, organizatoriai, norime temą atskleisti smagiai ir įtraukti aktyviai veikti. Visas veiklas vienijanti ašis – medijų ir informacinis raštingumas,“ sako Greta Kėvelaitienė, Pasaulinės medijų ir informacinio raštingumo savaitės koordinatorė Lietuvos bibliotekose.

Pasak jos, visi sumanymai sunkiai telpa į savaitę, todėl audiovizualinio turinio kūrimo mokymai bibliotekų lankytojams prasideda jau spalio pradžioje. Spalio 21 d. daugelyje Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų vyks orientacinis žygis „Taigi viską žinau“. Žygyje dalyviai turės galimybę išbandyti jėgas ir atsakyti į įvairius klausimus bei laimėti rėmėjų prizų.

Spalio 24–31 dienomis bibliotekose laukia daugiau kaip 70 gyvų susitikimų su specialistais: su prof. Linu Petkevičiumi diskutuosime apie dirbtinį intelektą, su „TikTok“ žvaigžde istorike Kristina Petrauske kalbėsime apie garsiausias sąmokslo teorijas, komikas Justinas Visickas šmaikščiai pristatys medijų informacinio raštingumo temą „stand-up“ komedijos vakare. Susitiksime su medikais, kompiuterinių žaidimų kūrėjais, finansininkais ir kitais svečiais. 7 virtualūs renginiai medijų ir informacijos, dirbtinio intelekto, finansų, sveikatos raštingumo temomis bus transliuojami per „Biblioteka visiems“ „YouTube“ kanalą.

Savaitės metu veiks virtualus pabėgimo kambarys, vyks skaitymo iššūkis, jėgas visi norintys galės išbandyti spręsdami kryžiažodį ar protmūšiuose. Kiekvieną savaitės dieną vakarais vyks nuotolinės diskusijos, kurias bus galima stebėti gyvai arba vėliau patogiu laiku.

Gilinti žinias finansų, sveikatos, istorijos ir net dirbtinio intelekto srityse yra labai svarbu, tačiau į informacinio raštingumo temą organizatoriai nori pažiūrėti ir iš smagiosios pusės, pasimokyti iš komiškų situacijų, aktyviai žygiuoti, net dalyvauti improvizaciniuose pasirodymuose, patiems veikti sprendžiant medijų ir informacinio raštingumo dilemas. Todėl savaitės metu organizatoriai kvies šmaikštauti „stand-up“ komedijos vakare Kaune ir improvizuoti su pašėlusiais aktoriais „Impro241“ teatro pasirodyme Vilniuje.

Visa informacija apie spalio 24–31 dienomis bibliotekose vyksiančius renginius skelbiama  „Biblioteka visiems“ interneto svetainėje, „Facebook“ paskyroje „Medijų ir informacinis raštingumas bibliotekose“.

MIRKT savaitės renginiai Kretingos bibliotekoje

Spalio 24–31 d. – Pasaulinę medijų ir informacinę savaitę – kviečiame dalyvauti gyvuose ir nuotolinės transliacijos stebėti vyksiančius tiesioginės transliacijos renginius kasdien 17.30 val. gyvai Kretingos viešojoje bibliotekoje bei filialuose arba vėliau patogiu laiku. Dalyvaujant gyvai bus galima užduoti rūpimus klausimus lektoriams bei diskutuoti kartu su dalyviai bei bibliotekininkais.

Virtualūs renginiai „Biblioteka visiems“ „YouTube“ kanale:

Spalio 24 d. – „MIRKT ir aišku: atidarymas kartu su „Media4change“ Forumo teatru“;
Spalio 25 d. – „MIRKT ir aišku: apie sveikatą kartu su Lietuvos medicinos biblioteka“;
Spalio 26 d. – „MIRKT ir aišku: apie istoriją kartu su Kristina Petrauske“;
Spalio 27 d. – „MIRKT ir aišku: apie finansus kartu su finansų ekspertais MB „iFuture Investments“;
Spalio 28 d. – „MIRKT ir aišku: apie kompiuterinius žaidimus kartu su jų kūrėju Dmitrijumi Babič“;
Spalio 30 d. – „MIRKT ir aišku: apie dirbtinį intelektą kartu su profesoriumi Linu Petkevičiumi“;
Spalio 31 d. – „MIRKT ir aišku: (ne)uždarymas kartu su improvizacijos teatru „Impro241“.

Spalio 25 d. 16.00 val. visus kviečiame į Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ renginį viešosios bibliotekos Konferencijų salėje (J. K., Chodkevičiaus g. 1B, Kretinga). Asociacijos prezidentė Aušra Degutytė pristatys „Gyvasties“ iniciatyvą, atsakys į visus su organų donoryste susijusius klausimus ir papasakos, ką žmonėms svarbu žinoti.

Taip pat kviečiame moksleivių ar suaugusiųjų grupes registruotis į protmūšius, įveikti virtualų pabėgimo kambarį – Medijų ir informacinio raštingumo užduočių ruožą „Esu savo informacijos architektas“ – bei spręsti kryžiažodžius ir sužinoti kaip tikrinti faktus ir informacijos šaltinius. Savaitės metu įveikus užduotis dalyvių laukia prizai.

———————–

Pasaulinės medijų ir informacinio raštingumo savaitės globėja – Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, koordinatorė – Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka.  Savaitę finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Organizatoriai: Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos kolegijų bibliotekų asociacija ir Lietuvos medicinos biblioteka.

Partneriai: Vytauto Didžiojo universitetas, nevyriausybinė organizacija „Meno avilys“, Baltijos skaitmeninio atsparumo tyrimų centras DIGIRES, naujienų agentūra „Media4change“, nevyriausybinė organizacija „Pilietinio atsparumo iniciatyva (CRI)“, Lietuvos asociacija „Gyvastis“, finansų rinkos įmonė MB „iFuture investments“, Nacionalinis kraujo centras, improvizacijos teatras „Impro241“, asociacija „Vietos bendruomenių žurnalistų tinklas“.

Rėmėjai: elektroninių knygų knygynas „Antanukas“, „Go3“ televizija, žurnalas „National Geographic Lietuva“, telekomunikacijų bendrovė „Telia“.

Informacinis rėmėjas – LRT.

„Biblioteka visiems“ informacija


 

MIRKT savaitės nuotoliniai renginiai

  • Savivaldybės biudžetinė įstaiga
  • Kodas 190287259
  • Duomenys kaupiami ir saugomi
  • Juridinių asmenų registre

The form you have selected does not exist.

Dažniausiai užduodami klausimai