+370 445 78 984
J. K. Chodkevičiaus g. 1B, LT–97130 Kretinga
I–V 9.00–18.00, VI 10.00–15.00 VII Nedirba
Paskutinė mėnesio darbo diena – švaros diena (skaitytojai neaptarnaujami). Prieššventinę dieną dirba 1 val. trumpiau
EN
Renginių kalendorius liepos 2024
Pr An Tr Kt Pn Št Sk
0102030405
06
07
0809101112
13
14
1516171819
20
21
2223242526
27
28
2930
31
Visi renginiai

Tapti informacijos ekspertu padės Lietuvos bibliotekos

Sukurta 2023-10-20

Atnaujinta 2023-10-20

Vieta Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka

Spalio 24–31 d. minima Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo savaitė

Pasaulinės medijų ir informacinio raštingumo savaitės renginiai spalio 24–31 d.

Niežti rankos spausti nuorodą, viliojančią laimėti milijoną? Sunku atsispirti šeicho palikimui? Nepasiduoti propagandai? Ar žinote, kaip tvirtai nardyti informacijos vandenyne? Jums padės Lietuvos bibliotekos. Spalio 24–31 dienomis jos antrąsyk kviečia kartu paminėti Pasaulinę medijų ir informacinio raštingumo savaitę.

„Matome, jog medijų ir informacinio raštingumo iššūkiai panašūs visoje planetoje. Dezinformacija, misinformacija, melagienos paliečia skirtingus regionus, žemynus. Dėl sparčiai tobulėjančių technologijų, tokių kaip dirbtinis intelektas, naudojimo dezinformacijai, netikrai informacijai skleisti tenka suremti pečius plačiai tarptautinei bendruomenei, tarptautinėms ekspertų grupėms. Esame stipriai vieni su kitais susiję. Visgi galima pastebėti, jog Lietuvoje ir kitose kaimyninėse valstybėse medijų ir informacinis raštingumas dažnai apmąstomas kartu su nacionalinio saugumo klausimais dėl esamos geopolitinės situacijos“, – teigia Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato komunikacijos programų vadovė Miglė Viselgaitė.

Lietuvos kultūros ministras Simonas Kairys pabrėžia: pastarųjų kelerių metų įvykiai pasaulyje įrodė, kad gebėjimai kritiškai vertinti gaunamą informaciją, atsirinkti šaltinius, atpažinti melagienas tapo ypač svarbūs. Šis poreikis tik stiprės – nesvarbu, kalbėtume apie kibernetinius incidentus, propagandos mašinos įtaką ar kasdienes veiklas socialiniuose tinkluose.

„Medijų ir informacinis raštingumas tampa baziniu poreikiu, kurį aktyviai ugdyti privalome ne kada nors, o šiandien, – sako kultūros ministras Simonas Kairys. – Todėl labai vertinu Lietuvos bibliotekų įdirbį šioje srityje – jos tapo nebe vien knygų namais, bet ir tikrais medijų ir informacinio raštingumo ugdymo centrais. Bibliotekos neatsiejamos nuo jų bendruomenės, žmonių, kurie šia institucija pasitiki, nuolat lankosi, užmezga asmeninį ryšį su specialistais. Todėl būtent bibliotekų vaidmuo didinant visuomenės sąmoningumą, supratimą apie informacinio raštingumo svarbą yra ypač reikšmingas ir aktualus“.

Šiemet bibliotekos siekia, kad Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo savaitė apimtų kiekvieną šalies kampelį.

„Suplanavome, kad kiekviena Lietuvos viešoji biblioteka galėtų pasiūlyti renginį vietoje. Numatėme kokybiškų virtualių veiklų, nes ketiname pasiekti suaugusių žmonių auditoriją – tų, kurie dirba, augina vaikus, rūpinasi tėvais ir seneliais, turi daug kitų įsipareigojimų. Skubantieji galės išbandyti virtualų pabėgimo kambarį. Organizuosime susitikimus ir diskusijas su specialistais, pasitelksime improvizacijos meną, humorą. Mėgstančių susiburti, bendrauti bibliotekose lauks protmūšiai, daug kitų rimtų ir smagių dalykų, prizų ir staigmenų. O masiškiausias renginys jau rytoj – spalio 21 d. kviečiame leistis į teminį orientacinį žygį „Taigi viską žinau“ net 42 skirtinguose Lietuvos miestuose!“, – pasakoja Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos direktorė Jurgita Bugailiškienė.

2022 m. tarptautiniame OSIS tyrime matuotas medijų raštingumo indeksas – Lietuva gavo 58 balus iš 100. Tai 17 vieta tarp 41 Europos šalies (tiek pat balų skirta Prancūzijai).

„Kelerius metų vieta išlieka ta pati, tačiau medijų raštingumo balas didėja. Džiaugiamės, jog Lietuva atsižvelgia į kitų šalių gerąsias patirtis – vis daugiau dėmesio skiria skirtingų veikėjų bendradarbiavimui, įtraukiant medijų raštingumo ir dezinformacijos ekspertus, mokslininkus, valdžios atstovus, nevyriausybines organizacijas, žiniasklaidą. Lietuvos bibliotekų tinklo organizuojama Medijų ir informacinio raštingumo savaitė – puikus tokio bendradarbiavimo pavyzdys“, – įsitikinusi M. Viselgaitė.

Visa informacija apie spalio 24–31 d. Medijų ir informacinio raštingumo savaitės renginius, projektus –  „Biblioteka visiems“ ir bibliotekų interneto svetainėse, specialioje „Facebook“ paskyroje (Medijų ir informacinis raštingumas bibliotekose). Kretingos bibliotekoje galite stebėti visus virtualius renginius, o su Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ atstovais susitiksime gyvai spalio 25 d. 16.00 val. renginyje „Faktai ir mitai apie organų donorystę“, tad sekite naujienas bibliotekos Facebook puslapyje bei interneto svetainėje kretvb.lt.

Virtualių MIRKT savaitės renginių tiesioginės transliacijos. Į tiesiogines transliacijas Kretingos bibliotekoje kviečiame spalio 24, 25, 26, 27, ir 30 d. 17.30 val. Būtina registracija tel. 8 445 78 984.  

Spalio 24 d. – „MIRKT ir aišku: atidarymas kartu su „Media4change“ Forumo teatru“;
Spalio 25 d. – „MIRKT ir aišku: apie sveikatą kartu su Lietuvos medicinos biblioteka“;
Spalio 26 d. – „MIRKT ir aišku: apie istoriją kartu su Kristina Petrauske“;
Spalio 27 d. – „MIRKT ir aišku: apie finansus kartu su finansų ekspertais MB „iFuture Investments“;
Spalio 28 d. – „MIRKT ir aišku: apie kompiuterinius žaidimus kartu su jų kūrėju Dmitrijumi Babič“;
Spalio 30 d. – „MIRKT ir aišku: apie dirbtinį intelektą kartu su profesoriumi Linu Petkevičiumi“;
Spalio 31 d. – „MIRKT ir aišku: (ne)uždarymas kartu su improvizacijos teatru „Impro241“.

*****

Pasaulinės medijų ir informacinio raštingumo savaitės globėja – Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, koordinatorė – Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka. Savaitę finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Organizatorės: Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos kolegijų bibliotekų asociacija ir Lietuvos medicinos biblioteka.

Partneriai: Vytauto Didžiojo universitetas, nevyriausybinė organizacija „Meno avilys“, Baltijos skaitmeninio atsparumo tyrimų centras DIGIRES, naujienų agentūra „Media4change“, nevyriausybinė organizacija „Pilietinio atsparumo iniciatyva (CRI)“, Lietuvos asociacija „Gyvastis“, MB „iFuture investments“, Nacionalinis kraujo centras, improvizacijos teatras „Impro241“, asociacija „Vietos bendruomenių žurnalistų tinklas“.

Rėmėjai: elektroninių knygų knygynas „Antanukas“, „Go3“ televizija, žurnalas „National Geographic Lietuva“, telekomunikacijų bendrovė „Telia“.

Informacinis rėmėjas – LRT.

Daugiau informacijos: Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Kultūros paveldo ir skaitmeninimo skyriaus vadovė, tarpbibliotekinės darbo grupės koordinatorė Greta Kėvelaitienė, tel. 370 643 04 929.

  • Savivaldybės biudžetinė įstaiga
  • Kodas 190287259
  • Duomenys kaupiami ir saugomi
  • Juridinių asmenų registre

The form you have selected does not exist.

Dažniausiai užduodami klausimai