(8 445) 78 984
J. K. Chodkevičiaus g. 1B, LT–97130 Kretinga
I–V 9.00–18.00, VI 10.00–15.00 VII Nedirba
Paskutinė mėnesio darbo diena – švaros diena (skaitytojai neaptarnaujami). Prieššventinę dieną dirba 1 val. trumpiau
EN

„Pasakų šalies stebuklai“: knygų paroda

Parodos data 2023-04-03 – 2023-04-28

Sukurta 2023-03-22

Atnaujinta 2023-03-22

Adresas J. K. Chodkevičiaus 1B, Kretinga

Parodos vieta Kretingos r. sav. M. Valančiaus viešoji biblioteka, Vaikų literatūros centras

Knygų paroda „Pasakų šalies stebuklai“, skirta Tarptautinei vaikų knygos dienai. Kviečiame išgirsti graikų rašytojo Vagelis Iliopoulos kvietimą „Aš esu knyga, perskaityk mane“, parašytą Tarptautinei vaikų knygos dienai,  ir perskaityti knygas: daug knygų, o gal – tik kelias ar vieną ypatingą, pasakišką, knygą.

Apie Tarptautinę vaikų knygos dieną

Tradiciškai, nuo 1967 m., balandžio 2-ąją – žymiojo danų pasakininko Hanso Christiano Anderseno gimimo dieną – visame pasaulyje minima Tarptautinė vaikų knygos diena, o Lietuvoje Vaikų knygos diena Lietuvoje minima nuo 1993 m. IBBY (Tarptautinė vaikų ir jaunimo knygos asociacija, angl. International Board on Books for Young People) Lietuvos skyriaus iniciatyva. Šventę kasmet remia kurios nors šalies IBBY skyrius. Tos šalies rašytojas parašo visuomenei laišką – kreipimąsi, o dailininkas kuria plakatą knygos ir skaitymo tema.

2023 m. Tarptautinės vaikų knygos dienos rėmėjas – IBBY Graikijos skyrius. Tema – „Aš esu knyga, perskaityk mane“.

Šių metų kreipimasis yra iškilaus graikų rašytojo Vagelio Iliopoulos ir gerai žinomos graikų iliustratorės Photini Stephanidi bendradarbiavimo rezultatas. Jie norėjo drauge atšvęsti vaikų knygos galią, propaguojant lygybės, įvairovės ir įtraukties vertybes, o taip pat kurti žmonių ryšius, pasitelkdami toleranciją ir supratimą.

Vagelis Iliopoulos laiškas „Aš esu knyga, perskaityk mane“

Aš esu knyga.
Tu esi knyga.
Visi mes esame knygos.

Mano siela – tai istorija, kurią pasakoju.
Kiekviena knyga pasakoja savą istoriją.

Galbūt atrodome visai nepanašios:
vienos didelės, kitos mažos,
vienos nespalvotos, kitos spalvingos,
vienų – šimtai puslapių, kitų – vos keli.

Kartais kalbame sutartinai, o kartais skirtingai.
Tačiau tuo ir esame gražios.
Būtų labai nuobodu, jei būtume visos vienodos.

Kiekviena iš mūsų nepakartojama.
Kiekviena yra verta pagarbos
ir vietos tavo bibliotekos lentynose,
todėl venk išankstinės nuostatos.

Jei nori, turėk apie mane nuomonę.
Svarstyk, vertink, komentuok, ką skaitai.

Jei nori, padėk mane atgal į lentyną
arba neišleisk iš glėbio ir į tolimus kraštus keliauk kartu su manim.

Bet niekad niekam neleisk išmesti manęs
ar ištremti į kitą lentyną.
Niekados nemėgink manęs sunaikinti
Ir žiūrėk, kad niekas kitas to nedarytų.

O jei kokia nors knyga atkeliaus iš svetimos lentynos į tavąją,
išvaryta kažkieno iš namų,
rask jai vietos.
Susispausk truputėlį, ir tilps ji šalia.

Pasistenk pasijusti jos kailyje.
Suprask ją. Saugok, globok.
Gal ir tu rytoj atsidursi jos vietoj.

Nes ir tu esi knyga.
Visi mes esame knygos.

Nagi, garsiai sušuk, kad išgirstų visi:
„Aš esu knyga, perskaityk mane.“

(Iš graikų kalbos vertė Diana Bučiūtė)


Photini Stephanidi (Fotinė Stefanidi)

Photini Stephanidi gimė Graikijoje 1962 m. Menininkė ir iliustratorė 1986 m. baigė dailės ir freskų tapybos studijas Atėnų dailės mokykloje, kur jai dėstė žinomi menininkai Yannis Moralis, Dimitris Mitaras ir kt.

Nuo 1988 m. ji surengė dvidešimt personalinių parodų, dalyvavo daugelyje tarptautinių dailės, grafikos, iliustracijų parodų Graikijoje ir užsienyje. Jos darbus išspausdino daugiau nei šimtas leidinių. Kai kurie jos iliustruoti graikų pasakų, literatūros ir poezijos rinkiniai tapo kolekciniais egzemplioriais. Stephanidi ir pati yra dešimties knygų autorė.

Už iliustracijas ir graviūras Stephanidi skirta daug apdovanojimų ir premijų: Bratislavos iliustracijų bienalės apdovanojimas (2001), Graikijos valstybinės premijos (2003, 2007, 2011), Belgrado iliustratorių bienalės „Auksinė plunksna“ (2005, 2013) ir „Plaquette“ (2010) apdovanojimai, IBBY Graikijos skyriaus prizai už iliustracijas (1995, 2005, 2011, 2018), EBGE prizai (2007, 2013). IBBY Graikijos skyriaus siūlymu iliustratorė įtraukta į Hanso Christiano Anderseno medalio ir Astridos Lindgren atminimo apdovanojimo (ALMA) nominantų sąrašus. IBBY Graikijos skyrius jai skyrė prizą už jaunimo literatūrą (2021).

Vagelis Iliopoulos (Vagelis Iliopulas)

Vagelis Iliopoulos gimė 1964 m. Graikijoje, Atėnuose. Studijavo pedagogiką ir teologiją Atėnų nacionaliniame ir Kapodistrijos universitete, šiuo metu yra vienos prestižiškiausių privačių pradinių mokyklų Atėnuose direktorius.

1995 m. parašė savo pirmąją knygą vaikams, o 1997 m. pasirodė jo „O Trigonopsaroulis“ (Trikampė žuvytė). Šios žuvelės mintys apie toleranciją ir supratingumą padarė ją pačia žymiausia Graikijos šiuolaikinės literatūros veikėja.

Vagelis parašė daug knygų vaikams ir jaunimui. Dauguma jų buvo išverstos į kitas kalbas, išleistos keliose šalyse, gavo įvairių apdovanojimų (IBBY Graikijos skyriaus prizų, Graikijos nacionalinę vaikų literatūros premiją ir kt.). Vagelio knygos dažnai įtraukiamos į Graikijos IBBY Garbės sąrašus, IBBY Žymiausių knygų jaunimui su negalia rinkinius, Tarptautinės jaunimo bibliotekos „The White Ravens“ katalogą.

Savanoriška rašytojo veikla taip pat susijusi su vaikų literatūra, vaikų skaitymo problemomis: Vagelis rašo straipsnius, skaito paskaitas, organizuoja įvairius skaitymo projektus ir kampanijas mokyklose ir bibliotekose. Jis dėsto kūrybinį rašymą, kuria dramas, rašo filmų scenarijus, verčia vaikų literatūrą.

Graikijos vaikų ir paauglių psichosocialinės sveikatos asociacija paskyrė jį Psichinės sveikatos pasiuntiniu mokyklose, IBBY Graikijos skyrius jam suteikė Graikijos vaikų knygos ambasadoriaus titulą.

(Iš anglų kalbos vertė Laimutė Kasparė)

Šaltinis: Vaikų knygos diena

Photini Stephanidi plakatas Tarptautinei vaikų knygos dienai

  • Savivaldybės biudžetinė įstaiga
  • Kodas 190287259
  • Duomenys kaupiami ir saugomi
  • Juridinių asmenų registre
Dažniausiai užduodami klausimai