+370 445 78 984
J. K. Chodkevičiaus g. 1B, LT–97130 Kretinga
I–V 9.00–18.00, VI 10.00–15.00 VII Nedirba
Paskutinė mėnesio darbo diena – švaros diena (skaitytojai neaptarnaujami). Prieššventinę dieną dirba 1 val. trumpiau
EN
Renginių kalendorius birželio 2024
Pr An Tr Kt Pn Št Sk
01
02
03040506070809
1011121314
15
16
1718192021
22
23
24
252627
28
29
30
Visi renginiai

Sukurta 2020-03-31

Atnaujinta 2020-03-31

Barbora Jankauskaitė

Barbora Jankauskaitė. Paveikslas „Kristaus žodis“

Barbora Jankauskaitė. „Kristaus žodis“

Liaudies menininkės 105-osioms gimimo metinėms skirta paroda

Apie parodą

Barbora Jankauskaitė gyveno Kretingos rajono Grūšlaukės kaime. Ji buvo savitos kūrybinės dvasios asmenybė. Tapė  sakralinius paveikslus, piešė. Virtuali paroda skirta liaudies menininkės Barboros Jankauskaitės 105-osioms gimimo metinėms paminėti.

„Kūryba man – ne vienspalvė diena, …kūryba man didis, gražus ir prasmingas gyvenimas. Kūryba – tai liūdesys ir skausmas, ir įkvėpimo akimirkos. Kūryba man – tikėjimas ir širdies nuojauta. Kai sunku, tuoj imuosi kūrybos – ji vienintelis mano laimės uostas, į kurį nesivaržydama plaukiu, kad pailsėčiau. Aš niekuomet nesistengiu išsivaduoti iš vienintelio dalyko – iš kūrybos!“ (Barbora Jankauskaitė. Iš P. ŠERNAS. Kūryba – ne vienspalvė diena. Klaipėda, 1997, p. 217)

2020-ieji metai paskelbti Tautodailės metais, tuo siekiama skatinti Lietuvos visuomenę domėtis tautodaile ir ją plėtoti.

Parodoje pristatoma archyvinė medžiaga iš Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos Kraštotyros fondo bei Grūšlaukės filialo – pateikiama biografija, literatūra, skenuoti dokumentai, reprodukcijos ir susijusios nuorodos.

Parodą parengė Kraštotyros ir informacijos skyriaus vedėja Laima Jonauskaitė

Šaltinis:

Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos Kraštotyros bei Grūšlaukės filialo fondų archyvai

Barboros Jankauskaitės biografija

Barbora Jankauskaitė. Portretas / Zitos Paulauskaitės nuotr. Grūšlaukė, 1996 m. spalio 9 d.

Barbora Jankauskaitė. Portretas. Zitos Paulauskaitės nuotr. Grūšlaukė, 1996 m. spalio 9 d.

Gimė 1915 metų kovo 18 d., Galalių k., Kretingos rajone.

Mirė 2000 metų gegužės 12 d., Grūšlaukėje, Kretingos rajone.

Liaudies menininkė, tapytoja.

Gimė bežemių valstiečių šeimoje, kurioje augo trys sūnūs ir dvi dukterys. Tėvai buvo trobelninkai prie Mončių dvaro. Už pastatų nuomą turėdavo atidirbti dvarui. Vaikystėje ganė ūkininkų gyvulius. Baigė keturis Mončių pradinės mokyklos skyrius. Vyresnioji sesuo ją supažindino su spalvų pasauliu. Barbora buvo labai pamaldi. Pastebėjęs jos gabumus piešimui, padėjo patarimais, dažais, teptukais Grūšlaukėje tarnavęs klierikas Jonas Vičiulis. Jis buvo vienas jos mokytojų, paskatinęs tapybai, kūrybai apskritai.

Palikusi tėvų pastogę, dirbo samdine, nes labai troško užsidirbti pinigų įsigyti tapybos priemonėms, keletą metų tarnavo Latvijoje, bet apsirgus broliams sugrįžo į tėvų namus. Kaune atsidarius mokyklai, kurioje buvo mokoma visų meno rūšių pagrindų, įstojo į neakivaizdinį skyrių. Pasimokė beveik metus, bet Antrasis pasaulinis karas nutraukė mokslus.

Anksti netekusi tėvų ir brolių, po karo persikėlė gyventi į Grūšlaukę su seserimi Magdalena. Magdalenai mirus, Barbora pasistatė trobelę prie kapinių. Vietinis kunigas, sužinojęs, kad Barbora paišo religinius paveikslus, įdarbino ją bažnyčioje „pročkele“, tuomet žmonių ji pradėta vadinti Barele. Buvo išmokusi siuvėjos amato. Siuvo arnotus, siuvinėjo bažnytines vėliavas, tvarkė bažnyčią, puošė ją. Dirbo 15 metų, laisvalaikiu tapydavo religinės tematikos paveikslus („Sveika, jūrų žvaigžde!“, „Samarietė prie šv. Jokūbo šulinio“, „Kristaus žodis“, „Jėzus 12 metų“, „Marių žvaigždė“, „Jėzus kalbasi su Marija“, „Dvi nusidėjėlės“), turėjo nemažai užsakymų ir iš gyventojų, ir iš aplinkinių bažnyčių. Darbo netrūko, iš to ir pragyveno.  Giedojo bažnyčios chore, vaikus ruošė Pirmajai Komunijai. Susiejusi savo gyvenimą su bažnyčia, tikėjime ieškojo ir rakto į kūrybą. Piešė šventuosius, juos įprasmindama mene. Barboros Jankauskaitės paveikslai puošia Grūšlaukės bažnyčios sienas. Kurdama peizažus, subrendo kaip liaudies menininkė, susilaukė pripažinimo. Buvo nupiešusi visą Mončių kaimą, dvarininkų Moncevičių gyvenamuosius pastatus. Kūryboje atsispindi ir netektys, širdgėla. Kūrybos parodos surengtos Darbėnuose, Kretingoje, Plungėje, Klaipėdoje. Gerai žinoma ir kaip liaudies dainų pateikėja.

1992 m. buvusi ilgametė Grūšlaukės kultūros namų direktorė Genovaitė Viskontienė apie liaudies menininkę sukūrė vaizdo filmą.

Palaidota Grūšlaukės kaimo kapinėse.

Šaltinis: NAUJOKAITIENĖ, Birutė, KLIETKUTĖ, Jolanta ir VAITKIENĖ, Rita. Jankauskaitė Barbora. Iš Kretingos personalijų žinynas [interaktyvus]. Kretinga: Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka, 2020 [žiūrėta 2020 m. kovo 9 d.]. Prieiga per internetą: https://www.kretvb.lt/personalijos/jankauskaite-barbora/

Literatūra ir šaltiniai

  1. Atsiminimuose – ne tik širdies pasaulis: [straipsnis ir eilėraštis „Nors juodas paukštis nusileido“] / Juozas Maksvytis // Švyturys. – 2015, kovo 28, p. 5.
  2. Barelė/ D. Brazdeikienė // Švyturys. – 2000, kovo 29, p. 5.
  3. Kūryba man – ne vienspalvė diena/ Pranciškus Šernas // Kūryba – ne vienspalvė diena. – P. 214-225.
  4. Susipažinkite: Barbora Jankauskaitė/ Stanislava Petraitienė // Švyturys. – 1991, saus. 5, p. 3.
  5. Tavo lango šviesa/ Kristina Paulauskaitė // Žemaičių saulutė. – 1996, lapkr. 1, p. 3.
  6. Religinių paveikslų tapytoja iš Grūšlaukės Barbora Jankauskaitė. 1997 m. spalio 9 d.: [nuotrauka] / [Kristina Paulauskaitė] // Žemaičių saulutė. – 1998, gruod. 18, p. 4.

Barboros Jankauskaitės gyvenimas ir kūryba

Gyvenimo atspindžiai

Kūryba. Paveikslai religine tematika

Kūryba. Piešiniai

Literatūra apie Barborą Jankauskaitę

  • Savivaldybės biudžetinė įstaiga
  • Kodas 190287259
  • Duomenys kaupiami ir saugomi
  • Juridinių asmenų registre

The form you have selected does not exist.

Dažniausiai užduodami klausimai